O Projekcie

Projekt „Euro Forum o Kryzysie” powstał, aby zwrócić uwagę młodych ludzi na problem kryzysu gospodarczego. Chcemy uświadomić młodzieży, że to od niej w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądać Europa za kilka lat. Poprzez zaplanowane działania pragniemy zwiększyć świadomość obywatelską młodych i promować ideę społeczeństwa europejskiego. „Euro Forum o Kryzysie” to okazja do dyskusji młodzieży oraz wyrażenia jej postulatów. A wszystko to w ciekawej i aktywizującej formie, jaką jest symulacja obrad Parlamentu Europejskiego.


Głównym działaniem projektowym będzie czterodniowe spotkanie młodzieży. W czasie trzech dni 30-osobowa grupa młodzieży będzie przygotowywać się do obrad. Uczestnicy zostaną podzieleni na partie na podstawie poglądów politycznych. Nie będą one jednak nazywane, lecz każda partia otrzyma wybrany losowo kolor. Każde z ugrupowań wyłoni swojego lidera oraz stworzy logo i hasła wyborcze. Najważniejszym zadaniem grup będzie wypracowanie sposobów walki z kryzysem i przygotowanie kampanii wyborczo-promocyjnej. Na ten cel partie otrzymają wirtualną walutę – EPIAK, którą będą mogły przeznaczyć na materiały promocyjne czy konsultacje z ekspertami.


Czwarty dzień zostanie poświęcony na symulację obrad Parlamentu Europejskiego. Wezmą w niej udział także dodatkowi uczestnicy, eksperci i politycy. Partie przeprowadzą kampanie promocyjne, następnie odbędzie się dyskusja. Zwieńczeniem obrad będzie głosowanie. Uczestnicy  wybiorą partię, która uzyska ich największe uznanie.


Po wyborach zostanie zorganizowana konferencja prasowa z udziałem młodych dziennikarzy. Powstałe w ten sposób artykuły zostaną opublikowane w gazecie projektowej pt. „Głos młodzieży”. Działania będziemy uwieczniać również w formie filmu. Gazeta i film trafią do władz, polityków i osób odpowiedzialnych za politykę młodzieżową.


Przez cały czas trwania projektu osoby, które nie będą mogły wziąć bezpośredniego udziału w wydarzeniach, będą miały szansę uczestniczyć w wymianie poglądów za pośrednictwem Internetu. Ogłosimy też konkurs na esej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięskie prace zostaną opublikowane w naszej gazecie.

 

Partnerem projektu jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

 

Patronaty honorowe:

Wojewoda Świętokrzyski: Bożentyna Pałka-Koruba
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego: Adam Jarubas
Prezydent Miasta Kielce: Wojciech Lubawski          
Świętokrzyski Kurator Oświaty: Małgorzata Muzoł

 

Patronaty medialne:

Echo Dnia
e-vive.pl
Radio Planeta FM
nTV Kielce
dlastudenta.pl

 

Finansowanie